Підвищення функціональності та покращення умов праці при роботі з мотоблоком

Підвищення функціональності та покращення умов праці при роботі з мотоблоком

Мотоблок – це самохідний енергетичний засіб із двигуном внутрішнього згорання – бензиновим або дизельним. Він призначений для виконання різноманітних господарських та агротехнічних задач за умови його агрегатування з відповідним обладнанням. Тягове зусилля мотоблока створюється ходовою частиною, здебільшого колісною, але відомі також гусеничні мотоблоки. За потужністю мотоблоки умовно поділяються на легкі – 1…5 к.с., середні – 6…8 к.с та важкі – 9…10 к.с. і більше.

Іншою назвою мотоблоків є «пішохідний трактор», тобто передбачається управління оператором, що йде позаду та керує напрямком руху, двигуном та трансмісією за допомогою рульових штанг та розміщених на них органів керування.

Така система управління при виконанні сільськогосподарських робіт пов’язана із небезокою травмування та шкідливим впливом вібрацій на організм людини, що передаються через рульові штанги. Особливу небезпеку представляють собою роботи із активними знаряддями, наприклад фрезами, ротаційними боронами, мульчерами тощо. При необхідності використання задньої передачі, можливий наїзд на оператора, що загрожує його життю та здоров’ю. Тому, питання підвищення безпеки роботи з мотоблоком є одним із ключових у напрямку діяльності ПП «Крючков».

Нашими конструкторами розроблений комплекс обладнання який дозволяє покращити умови праці та підвищити безпечність роботи із мотоблоком, а також розширити функціональність цієї машини.

  1. Найбільш ґрунтовною нашою розробкою є так званий Кіт-набір, для переобладнання мотоблоку в мототрактор. До його основних вузлів відносяться: система керування, рама, сидіння, захисні щитки на задні колеса, важелі вимикання блокування напіввісі та гальмівна система. Використання такого набору забезпечить отримання у господарстві повноцінного мототрактора, умови роботи з яким набагато краще, ніж із звичайним мотоблоком. По-перше, оператор займає робоче місце, з якого доступні основні органи керування двигуном, трансмісією, гальмівною системою, а також навісним обладнанням. По-друге, він вже не наражає себе на небезпеку шляхом керування мотоблоком йдучи позаду нього. Крім того, в рази зростає функціональність такої машини. Адже її можна агрегатувати із складними машинами такими як картолесаджалки / картоплекопалки, мульчери, часникосаджалки, сівалки, а також із ґрунтообробними знаряддями з високими тяговим опором – плугами. Якщо додатково укомплектувати мототрактор заднім підйомним механізмом, можна підвищити продуктивність праці та зручність експлуатації машинного агрегату. А головне, завдяки нашому кіт-набору Ви отримаєте у своє господарство багатофункціональний, безпечний, надійний, високопродуктивний та зручний енергетичний засіб за розумні кошти.
  2. Більш простим та доступним за ціною є варіант обладнання Вашого мотоблоку адаптером. Він являє собою раму із встановленими колесами, сидінням та підйомним механізмом. Адаптер, як і попередня наша розробка забезпечує роботу з мотоблоком сидячи, що покращує безпеку та зручність експлуатації. При цьому, його застосування дозволяє агрегатувати мотоблок із знаряддями, які мають встановлюватися позаду енергетичного засобу – граблі, обприскувач, причіп тощо, було б неможливо при пішому управлінні мотоблоком. Всі необхідні органи керування (піднімання / опускання, фіксація положення) знаходяться в безпосередній близькості від сидіння та є доступним для оператора. Отже, завдяки такому обладнанню Ви покращуєте умови праці та підвищуєте функціональність свого мотоблоку без значних витрат коштів.
  3. Наступна наша розробка застосовується фермерами та селянами при обробітку ділянок невеликої площі, коли піше управління мотоблоком цілком допустиме та не приносить оператору шкоди. Це ходозменшувачі, які представляють собою додатковий понижуючий редуктор. Вони призначені для пониження робочої швидкості мотоблоку, що забезпечує більш якісне виконання сільськогосподарських операцій, наприклад, сівби, висаджування цибулинних, викопування коренебульбоплодів тощо. Найбільш затребуваною моделлю наших ходозменшувачів – є редукторний. Він забезпечує пониження робочої швидкості в усьому діапазоні швидкостей передбаченому виробником. Потреба у ньому виникла через підвищену швидкість мотоблока на самій пониженій передачі, що утруднює виконання вищевказаних операцій. Крім того, піше управління мотоблоком на високій швидкості пов’язане із додатковим ризиками для життя і здоров’я оператора, а також вимагає чималих фізичних зусиль і не може бути здійсненне людьми похилого віку, підлітками чи жінками. Тому, нами розроблено дві модифікації редукторних ходозменшувачів для бензинових та дизельних мотоблоків із двигунами повітряного охолодження, потужністю 6…9 к.с. Отже, фермер, який планує проводити весь спектр сільськогосподарських операцій за допомогою мотоблоку при збереженні пішого керування може забезпечити розширення його функціональності, підвищити безпечність та зручність експлуатації шляхом придбання одного малогабаритного та недорого пристрою – редукторного ходозменшувача.

Висновок

Експлуатація мотоблоків пов’язана із певними ризиками щодо безпеки праці, вимагає значних фізичних зусиль та певних навиків, а також функціонально обмежена технічним характеристиками закладеними виробником. Тому, на ПП «Крючков» розроблена ціла низка обладнання, яка дозволяє отримати:

  • повноцінний мототрактор, зручний, безпечний та багатофункціональний енергетичний засіб;
  • мотоблок обладнаний робочим місцем для його управління сидячи, що підвищує зручність та безпеку експлуатації при розширенні номенклатури використовуваного навісного / причіпного обладнання;
  • мотоблок із можливістю пониження робочої швидкості, для якісного виконання більшого спектру сільськогосподарських операцій при підвищенні безпеки та зручності експлуатації та збереженні пішого керування ним.