Особливості догляду за овочами з родини пасльонових

Особливості догляду за овочами з родини пасльонових

Зараз самий розквіт літа, час коли природа радує нас свіжими фруктами, ягодами та овочами. Поширеними у нашій ґрунтово-кліматичній зоні є – томати, баклажани, перець стручковий та, звісно, картопля. Всі ці культури належать до родини пасльонових, яка походить із тропіків та субтропіків Америки, а нині широко культивується в Європі. Їх популярність зумовлена поживними, смаковими та оздоровчими властивостями плодів та бульб, а різноманіття сортів та гібридів забезпечує високу адаптованість до умов вирощування в Україні.

Особливості вирощування овочів родини пасльонових

Проте, овочі родини пасльонових мають певні особливості вирощування. Зокрема вони схильні до ураження шкідниками, бактеріальними, вірусними та грибковими захворюваннями, а також вимогливі до стану забур’яненості насаджень, водного та поживного режиму ґрунту.

Тому, у цій статті ми зупинимося на особливостях догляду за рослинами родини пасльонових. Ефективний догляд за рослинами можливий за умови попереднього дотримання сівозміни, видалення рослинних решток культури-попередника, глибокого обробітку ґрунту та внесення добрив, а також очистки ділянки від бур’янів – основного переносника хвороб та шкідників.

Слід відмітити, що всі названі культури, окрім картоплі, в нашій зоні вирощуються переважно розсадним способом. Тому, через кілька днів після висадки розсади перцю, томатів чи баклажанів необхідно провести перший міжрядний обробіток. Максимальної механізації процесу можна досягнути при застосуванні квадратно-гніздового способу висадки, який дозволяє виконувати обробіток у перехресних напрямках.

Квадратно-гніздовий спосіб висадки

Ширину міжряддя фермер обирає сам, з огляду на розміри ділянки, характеристики сорту рослини, родючості ґрунту тощо. Проте, вона не повинна бути меншою за 300…340 мм, для забезпечення достатньої зони живлення рослин та запобігання їх затінення одна одною і не більше 700 мм, для уникнення нераціонального використання площі.

Потрійний плоскоріз та пропольник

Для видалення бур’янів на ПП «Крючков» розроблено ряд плоскорізних ґрунтообробних знарядь, серед них одинарні плоскорізи з різною шириною захвату, потрійний плоскоріз та пропольник дворядний в двох модифікаціях. Також, для важких та забур’янених ділянок розроблений плоскоріз-розрихлювач, який не лише підрізає бур’яни, але й подрібнює їх та забезпечує якісне рихлення ґрунту завдяки встановленій позаду плоскоріза батареї дискових робочих органів. Кожен фермер може обрати необхідне знаряддя виходячи із наявного енергетичного засобу, схеми посадки рослин й типу ґрунту та ступеня його забур’яненості.

У випадку з пасльоновими, особливо для томатів, перцю та баклажанів, обробіток міжрядь і знищення бур’янів необхідні не лише для усунення конкуренції за поживні речовини, вологу та сонячне світло, але й для запобігання їх захворювання такою хворобою, як столбур, адже саме бур’яни є джерелом цього небезпечного вірусу.

Міжрядний обробіток проводять кілька разів протягом вегетаційного періоду, до повного змикання куполу рослин або до збирання урожаю. Тому, механізація цього процесу просто необхідна у випадку товарного виробництва овочів або їх приватного вирощування на ділянці понад 0,05…0,15 га.

Наступною особливістю догляду за пасльоновими є боротьба із хворобами цих рослин. Найпоширенішою та найбільш згубною з них є фітофтороз. Це грибкове захворювання, яке найбільше вражає томати та картоплю. Зимує гриб на бульбах картоплі, тому не слід садити будь-які пасльонові після такого попередника. Поширюється через заражені плоди, бульби, листя, бадилля. Особливо швидко розвивається у вологому середовищі. Так, наприклад при рясних дощах у середині вегетації із наступним тривалим теплим періодом, ця хвороба може завдати чималих збитків урожаю. Виходячи з цього, не слід поливати томати шляхом дощування, лише крапельний або підґрунтовий полив. Ефективним буде застосування мульчуючих матеріалів, найбільш вдало – агроволокно. При висаджуванні розсади необхідно мінімально забруднювати та травмувати рослини. Слід використовувати стійкі сорти та гібриди та лише здоровий посівний / посадковий матеріал. Якщо, ця хвороба все ж таки вразила Ваші насадження, доведеться виконувати обприскування відповідними фунгіцидами. Тоді, у пригоді стане один з наших обприскувачів. Модельний ряд включає обприскувачі для мотоблоків та мототракторів із різною ємністю баків та різним засобом створення надмірного тиску – мотопомпою та відцентровим насосом відповідно.

Обприскувач для мотоблока та мототрактора

Також, обприскування відповідними препаратами знадобиться при виявленні ряду інших захворювань пасльонових – бактеріальний рак, столбур, антрактоз, чорна бактеріальна п’ятнистість та інші.

Не меншу небезпеку для врожаю пасльонових становлять шкідники. Найбільш поширений з них колорадський жук, який може майже повністю знищити насадження картоплі та баклажанів і нанести значну шкоду томатам. Ефективним засобом по боротьбі з цим шкідником є обприскування насаджень пасльонових інсектицидами. Також небезпечними є картопляна тля та картопляна моль, з якою теж слід боротися шляхом обприскування.

Оприскувач для підживлення рослин

Крім боротьби із шкідниками та хворобами обприскувач дозволить виконати позакореневе підживлення рослин, що забезпечить підвищення врожайності та стійкості рослин до різноманітних уражень.

Висновок

Вирощування пасльонових стало обов’язковою складовою овочівництва в Україні, проте з ним пов’язані певні особливості догляду за рослинами. До них відносяться:

  • ретельний обробіток міжрядь для знищення бур’янів та рихлення ґрунту;
  • обприскування рослин фунгіцидами та інсектицидами в період вегетації для боротьби із хворобами та шкідниками;
  • полив рослин, бажано за допомогою крапельного поливу;
  • позакореневе підживлення в період вегетації.

На ПП «Крючков» розроблена вся необхідна техніка для механізації догляду за рослинами родини пасльонових, модифікацію якої Ви можете обрати на нашому сайті за допомогою консультацій менеджерів.