Вирощування лохини – новий тренд в садівництві

Вирощування лохини – новий тренд в садівництві

Сучасні умови диктують аграрним виробникам необхідність диверсифікувати напрями виробництва та ринки збуту сільськогосподарської продукції. Однією із найбільш перспективних ніш на ринку є виробництво та реалізація м’яких ягід. Традиційними для України є малина, ожина, смородина, суниця / полуниця, аґрус. Проте, виробництво цих культур є досить затратним при порівняно невисокій вартості та короткому періоді реалізації. З огляду на це все більшої популярності набуває вирощування лохини високорослої або лохини американської крупноплідної, родички чорниці. Ця ягода має високу ціну реалізації, зберігає свої споживчі якості при заморожуванні, добре придатна для транспортування та переробки.

Вирощування лохини високорослої або лохини американської крупноплідної, родички чорниці

На ринках багатьох розвинених країн Світу лохину цінують за її смакові та оздоровчі якості. Це унікальне джерело вітамінів та мінералів, а саме: провітаміну А та вітамінів В1, В2 й РР, каротиноїдів, аскорбінової кислоти, фосфору, заліза, кальцію, міді. Крім того, вона містить 6 незамінних амінокислот, дубильні речовини, цукри, пектини та клітковину. Найбільш повно свої цілющі якості лохина розкриває при органічній системі вирощування.

В силу своїх якостей та малої пропозиції на ринку, ця ягода має високу ціну – 180…250 грн./кг, що робить її надзвичайно привабливою для агарного бізнесу. Ще однією перевагою цієї культури є її стійкість до хвороб і шкідників, що здешевлює та забезпечує екологічну безпеку технології вирощування.

Проте, вирощування лохини, як і будь-якої іншої ягідної культури пов’язане із високою трудоємністю та затратами ручної праці. Тому, у цій статті ми запропонуємо Вам шлях, по якому можна максимально механізувати процес виробництво цієї цінної культури та забезпечити її найвищі споживчі якості.

Найбільший експортний потенціал та найвищу ціну на ринку має органічна ягода. В загальному випадку, органічною вважається та продукція, що вирощена на сертифікованих ґрунтах без застосування ядохімікатів та мінеральних добрив.

Технологія вирощування лохини

Для виробництва лохини, необхідно вибрати підходящу ділянку, із супіщаними, торф’яними або кислим ґрунтами із рівнем рН 3,5…5,0. Ділянка повинна бути добре освітлювана сонцем, а рівень ґрунтових вод не менше ніж за 300…800 мм до поверхні. Найбільше таких земель в Україні на Поліссі та в Прикарпатті та інших районах західної частини держави. Проте, за дотримання технології, лохину можна вирощувати у будь-якому районі України.

Для забезпечення органічного виробництва, ґрунти повинні бути вільні від хімічних речовин, що використовуються в при інтенсивному господарюванні. Це можливо при тривалому (мінімум 3  роки) «відпочинку» земель або при розробці цілини.

Процес вирощування лохини

Для отримання плантації лохини, необхідно придбати 2-3х річні саджанці із закритою кореневою системою (у горщиках). Сорти для нашої ґрунтово-кліматичної зони краще вибирати ранньо- та середньостиглі. Схема посадки 1–1,5 × 2,5–3 м. При цьому для забезпечення кращої повітропроникності та оптимального рівня рН ґрунту, у нього треба заробити шар хвойної тирси, торфу або перепрівшої хвойної падалиці (або їх комбінацію) товщиною 100…250 мм. Висадку краще проводити весною, до набрякання бруньок та початку руху рідини. При осінньому висаджуванні зростає ризик вимерзання дороговартісних саджанців.

Таким чином, для підготовки ділянки під лохину, Вам знадобиться: провести оранку восени, виконати ранньовесняне боронування, а у ряду де передбачене висаджування кущів внесення та заробку органічних матеріалів.

Рентабельність цієї культури досягається при вирощуванні її на ділянці 0,5…5,0 га. Для механізації технології Вам знадобиться потужний мотоблок (від 6 к.с.) або мототрактор. При цьому, Ви можете отримати повноцінний мототрактор за розумні кошти шляхом переоснащення мотоблоку за допомогою нашого кіт-набору.

Переоснащення мотоблоку в мототрактор, кіт-набор

Для виконання осінньої оранки знадобиться, плуг із глибиною обробітку не менше 200 мм, наприклад, плуг мототракторний ПЛ4. Він виконає рихлення ґрунту із перевертанням його пласта.

Плуг мототракторний, ПЛ4

Ранньою весною необхідно виконати боронування, що забезпечить вирівнювання поверхні поля та руйнування ґрунтової кірки. Для цього можна використати зубчасту або ротаційну борону виробництва ПП «Крючков». При цьому, використання ротаційної борони доцільне на важких ґрунтах та можливе при агрегатуванні із мотоблоком.

Для доставки органічних матеріалів (торфу або хвойної тирси / падалиці) стане у пригоді один із наших причепів.

Далі органічні матеріали слід розкидати вздовж ряду, смугою 400…700 мм із товщиною шару 100…250 мм. Далі його слід заробити. Найкраще для цього підійде фреза типу «гусячі лапки» виробництва ПП «Крючков». Вона рівномірно перемішає внесені матеріали з ґрунтом, що збереже його повітропроникну структуру, особливо важливу при вирощуванні лохини.

Фреза Zirka-105, 135 типу «гусячі лапки» виробництва ПП «Крючков»

Потім необхідно підготувати лунки, до яких слід додати кислого торфу, хвойної тирси або падалиці. За необхідності зниження рН також додають сірку, оцтову або лимонну кислоту. У підготовлені лунки висаджують кущі та потім їх мульчують тирсою, подрібненою корою або хвоєю.

При вирощуванні лохини, необхідно забезпечити якісний полив. Необхідно давати рослинам достатню кількість вологи але убезпечити їх від застою води, так як корені лохини схильні до загнивання. Найкраще з цим завданням впорається крапельний полив або дощування два рази на тиждень у вечірні години.

Догляд за насадженнями лохини включає також регулярний обробіток міжрядь, головним чином для забезпечення аерації ґрунту, а вже потім для боротьби із небажаною рослинністю. З огляду на це рекомендуємо використовувати плоскоріз-розрихлювач, який підрізає верхній шар ґрунту, а батарея дискових робочих органів якісно його подрібнює та перемішує. Навесні доцільно виконати фрезерування, це забезпечить глибоке рихлення та перемішування ґрунту разом з рослинними рештками, що найкраще відповідає вимогам аерації та дренажу при вирощуванні лохини.

Плоскоріз-розрихлювач, КУ5

Отримання товарного врожаю від насаджень очікується на другий третій рік. На четвертий рік треба буде виконати обрізку кущів, для їх омолодження та формування квіткових бруньок.

Висновок

Виробництво лохини є перспективним напрямком в аграрному бізнесі завдяки високій ціні реалізації, споживчим і товарним якостям цієї культури. Як і у випадку з будь-якою іншою ягодою, її вирощування пов’язане із великими затратами праці. Проте, на ПП «Крючков» розроблена, виготовлена та випробована техніка, яка дозволить максимально механізувати цей процес.